Judging Schedule

If project areas are not marked face to face they will be judged danish.  All judging to begin with junior exhibits followed by open class.  All open class will be judged danish.

 

Department Location In place by: Day/Time Judges
Wednesday, August 3, 2016:
School Exhibits 4-H Building Tues 4:30 p.m. 9:00 a.m. Gwen Efferts & Beth Chepil
Clothing Review Sr/Youth Building Wed 8:45 a.m. 9:00 a.m. Mary Dicus
Foods Review Sr/Youth Building Wed 9:15 a.m. 9:30 a.m. Cindy Gillett
Clothing 4-H Building 10 a.m. to 1 p.m. Mary Dicus
Family Living & Child 4-H Building 10 a.m. to 1 p.m. Mary Dicus
Home Environment 4-H Building 10 a.m. to 1 p.m. Mary Dicus
Knit/Crochet/Tat 4-H Building 10 a.m. to 1 p.m. Mary Dicus
Food & Nutrition Sr/Youth Building 10 a.m. to 12 p.m. Cindy Gillett
Booths 4-H Building Tues 4:30 p.m. 9:00 a.m. Charlotte Seibel
Arts & Crafts 4-H Building 1 p.m. to 4 p.m. Tim Bandli & Mary Dicus
Cloverbuds 4-H Building 1 p.m. to 4 p.m. Melissa Cochran
Photography 4-H Building 1 p.m. to 4 p.m. Severt Olson & Karen Heram
Communication-Written 4-H Building 1 p.m. to 4 p.m. Charlotte Seibel
Computers 4-H Building 1 p.m. to 4 p.m. Charlotte Seibel
Self-Determined 4-H Building 1 p.m. to 4 p.m. Charlotte Seibel
Leadership 4-H Building 1 p.m. to 4 p.m. Charlotte Seibel
Health/Political/Social 4-H Building 1 p.m. to 4 p.m. Charlotte Seibel
Flowers & Houseplants-Danish 4-H Building Wed 9:30 a.m. 10:00 a.m. Charlotte Seibel
Crops/Veggies/Fruits-Danish 4-H Building Wed 9:30 a.m. 11:00 a.m. Charlotte Seibel
Animal & Vet Science 4-H Building 12 p.m. to 3 p.m. Don Dukerschein
Natural Science 4-H Building 12 p.m. to 3 p.m. Don Dukerschein
Electricity & Mechanical 4-H Building 12 p.m. to 3 p.m. Don Dukerschein
Woodworking 4-H Building 12 p.m. to 3 p.m. Don Dukerschein

 

Department Location In place by: Day/Time Judges
Thursday, August 4, 2016:
Poultry Multi-Purpose 9:00 a.m. Larry Lagesse
Cats 4-H Building 9:00 a.m. Pamela Celesnik
Antiques Sr/Youth Building Thurs 9:30 a.m. 10:00 a.m. Pamela Celesnik
Swine Swine Barn Wed 6:30 p.m. 11:00 a.m. Daniel Meyer
Rabbits Multi-Purpose 12:30 p.m. Katherine K.
Sheep Multi- Purpose Thurs 8:30 a.m. 2:00 p.m. Daniel Meyer
Beef Round Barn Thurs 8:30 a.m. 3:30 p.m. Fred Larson
Friday, August 5, 2016:
Dairy Round Barn Thurs 12:00 p.m. 9:00 a.m. Annie Hulle
Goats Multi-Purpose 10:00 a.m. Jay Janssen
Exotics Multi-Purpose Thurs 12:00 p.m. 11:00 a.m. Jay Janssen
Dogs Multi-Purpose 12:00 p.m. TBD
Saturday, August 6, 2016:
Dairy-Showmanship Round Barn Thurs 12:00 p.m. 9:00 a.m. Annie Hulle
Horse Pleasure Show Horse Arena Thurs 12:00 p.m. 9:00 a.m. Sheila Kisling
Cultural Arts – Music/Drama Sr/Youth 11:00 a.m. Kelly K.
Comm Arts – Speaking Sr/Youth 11:00 a.m. Kelly K.
Sunday, August 7, 2016:
Horse – Gymkhana Horse Arena Thurs 12:00 p.m. 9:00 a.m. No Judge Needed

 

Sharing is Caring - Click Below to Share